Ssaki i ptaki w ogrodzie

Ssaki

Niektórych ogrodników strasznie irytują dzikie króliki, krety i wiewiórki nawiedzające ich ogrody. Rzeczywiście, zwierzęta te obgryzają rośliny, tworzą kopce na trawniku i wykopują cebulki cennych roślin (często roznosząc jednocześnie żołędzie, zapewniając tym samym ciekawą plantację dębów w kolejnym roku). Złością jednak nie pozbędziemy się ich, ale zmiana nastawienia może sprawić, że sami poczujemy się dużo lepiej. Ogrodziłam swój kuchenny ogródek, by zabezpieczyć się przed królikami. Gdybym miała krety, pozbierałabym usypaną przez nie pulchną, żyzną ziemię i wykorzystała w uprawie roślin w donicach. Błazeństwa wiewiórek raczej mnie bawią, nawet kiedy podkradają pokarm pozostawiony dla ptaków. Gryzonie, owszem, są  uciążliwe, na szczęście same kontrolują swoje populacje. Kiedy myszy zaglądają do szopy i oranżerii, korzystam raczej z łapek niż trucizny. Jeże nie wyrządzają w ogrodzie żadnej szkody, za to zjadają spore ilości ślimaków.

Ptaki

Ptaki wspaniale ożywiają ogród swoim śpiewem i akrobacjami, a gatunki żywiące się mięczakami oraz owadami sprawiają, że populacje szkodników nie rozrastają się w ogrodzie do niebezpiecznych rozmiarów. Wiele gatunków ptaków preferuje krótkie loty od drzewa do drzewa. Szybko pojawią się w naszym ogrodzie, jeśli utworzymy dla nich zadrzewione i zakrzewione pasma przecinające otwartą przestrzeń. Jeśli w ogrodzie brakuje odpowiednich miejsc do gniazdowania, możemy rozwiesić budki lęgowe. Dla licznych ptaków nasiona i owoce roślin rosnących w ogrodach to prawdziwy rarytas. W naszym ogrodzie szybko odnalazły krzewy czarnej porzeczki. Nigdy nie zjadamy wszystkich owoców, podobnie ptaki, więc starcza ich dla wszystkich.

Rośliny dla ptaków

Ze względu na owoce

Winnik pięciolistkowy CAmpelopsis quinquefolia)
Trzmielina zwyczajna (Euonymus europaeus)
Poziomka pospolita (Fragaria vesca)
Bluszcz pospolity (Hedera helix)
Ostrokrzew kolczasty (llexaquifolium)
Jabłoń (Malus) odm.Golden Hornet
Bez czarny (Sambucus nigra)
Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia)
Kalina koralowa (Vibumum opulus)

Ze względu na nasiona

Czosnek ozdobny (Alliumum spp,)
Aster nowobelgijski (Aster novi-belgii)
Brzoza brodawkowata (Betula pendula)
Szczeć pospolita (Dipsacus fullonum)
Słonecznik (Helianthus spp.)

Gady i plaży

Spotkanie z tymi fascynującymi zwierzętami jest zawsze emocjonującym doświadczeniem. Mój ogród odwiedzają traszki, ropuchy, a czasami nawet padalce. W ogrodach często spotykamy żaby, a niektórzy ogrodnicy mają szczęście napotkać u siebie jaszczurki i zaskrońce. Zwierzęta te jedzą sporo ślimaków i owadów będących szkodnikami. Preferują spokojne, zaciszne miejsca, jak np. kompostowniki lub sterty gałęzi.