Dobór roślin na balkony, loggie i tarasy

Chmiel japoński – bujnie rosnące pnącze o dużej ilości jasnozielonych i zielono-białych liści. Odmiany o liściach intensywnie zabarwionych można sadzić na stanowisku zacienionym, a o liściach zielonych – na stanowiskach poddanych silnej operacji słonecznej. W lecie chmiel osiąga wysokość do 5 m, pnąc się po drewnianych kratkach, drucianych siatkach i prętach. Daje doskonałą osłonę przed słońcem, stwarzając zielony parasol. Chmiel można siać w kwietniu wprost do skrzynek, aby po wzejściu przerwać go, pozostawiając rośliny w odstępach 30 cm.

Groszek pachnący — podobnie jak chmiel wysiewa się wprost do gruntu. Jest to roślina pnąca, o pięknych kwiatach w pastelowych kolorach – od białego przez różowy i lila do purpurowego. Ponieważ groszek silnie się rozkrzewia, wymaga dość gęsto ustawionych podpór o układzie pionowym i poziomym.

Oprócz pnących roślin wegetujących jeden sezon, uprawia się rośliny pnące trwałe, wieloletnie. Ogólnie znane dzikie wino, a właściwie winobluszcz pięciolistkowy, może oddać duże usługi przy ocienianiu balkonów, loggii i tarasów. Jest to pnącze rozrastające się do kilkunastu metrów, o liściach pięciopalczastych, w lecie zielonych, a na jesieni przybierających wszystkie odmiany barw szkarłatnych. Ze względu na silny wzrost i dużą masę liści, może obrastać elewacje dość wysokich (2-3-piętrowych) budynków.

Winobluszcz najlepiej posadzić na wiosnę do żyznej, inspektowo-liściowej ziemi z dodatkiem torfu i piasku (2:1:1:0,5) lub do skrzynek – kwadratowych, prostokątnych lub okrągłych – o głębokości 60 cm. Chociaż winobluszcz posadzony w gruncie jest wytrzymały na mróz, wskazane jest jednak okrycie skrzynek oraz powierzchni ziemi na okres zimowy. Można ziemię przykryć liśćmi i piaskiem, same zaś skrzynki – po nadejściu mrozów -owinąć starymi workami albo słomianymi matami.

Winorośl pachnąca – bardzo dekoracyjna roślina, godna polecenia ze względu na piękny zapach kwiatów. Ma ona duże, szerokie, jajowate w kształcie liście, o barwie jasnozielonej. Daje bardzo duży przyrost roczny, kwitnie w końcu maja. Stosuje się ją i sadzi podobnie jak winobluszcz, w miejscu lekko zacienionym.

Winobluszcz i winorośl pachnąca stwarzają szerokie możliwości tworzenia altan, zielonych ścian, przestrzeni izolowanej od silnej operacji słonecznej i ciekawości sąsiadów.

Wszystkie podane rośliny pnące muszą ustąpić przed urokiem powojnika Jackmana (Clematis jackmaii). Jest to piękna roślina pnąca, o pojedynczych lub trójdzielnych gęstych liściach i zaskakująco uroczych, dużych (o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów) 4—6-płatkowych kwiatach, o barwach białych, różowych, lila, fioletowych, purpurowych. Powojnik rośnie do 4 m, kwitnie od lipca do października i wymaga troskliwej opieki.

Po wybraniu odpowiedniej ściany i umocowaniu kraty sadzi się powojniki w drewnianych pojemnikach o głębokości minimum 65 cm, kształtem przypominających donice lub kubły, w których dnie należy wywiercić 2-3 otwory o średnicy 1-2 cm. Na dnie układa się skorupy (o boku 2 cm), warstwą 5-8 cm. Na ten drenaż sypie się warstwę (20-30 cm) przetrawionego nawozu zakupionego w zakładzie ogrodniczym, a następnie ziemię liściową (15-20 cm). Resztę pojemnika należy wypełnić ziemią kompostową.

Powojniki sadzi się wiosną (kwiecień-maj), kupując w zakładach ogrodniczych młode rośliny w doniczkach. Po wybiciu z doniczki umieszcza się klematis w wilgotnej ziemi, ugniatając ją po bokach. Po posadzeniu roślinę należy podlać i w pierwszym okresie wzrostu przykrywać lekko papierem, aby osłonić ją przed słońcem. W okresie wegetacji klematisy wymagają systematycznego lecz niezbyt obfitego podlewania.

Z nadejściem chłodów należy klematis ostrożnie zdjąć z kraty, zwinąć łodygi w „kłębek”, aby zmieściły się na powierzchni ziemi oraz okryć liśćmi, warstwą torfu lub piasku. Cały pojemnik starannie okryć workami lub matami słomianymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *