Dobór roślin na balkony, loggie i tarasy

Pelargonia angielska wymaga nieco innego zabiegu: półzdrewniałe sadzonki powinny być wykonane w sierpniu, aby po zakorzenieniu posadzić je w doniczkach. W okresie zimy powinny przebywać w temperaturze 12-14°C; do marca podlewać je umiarkowanie, a im bliżej wiosny – coraz obficiej.

Rośliną balkonową, równie popularną jak pelargonia, jest petunia; niektóre odmiany, o zwisających pędach oraz dużych kwiatach – białych, różowych, czerwonych, ciemnofioletowych – szczególnie nadają się do skrzynek balkonowych. Lubią stanowisko osłonięte od wiatrów, zaciszne; są szczególnie wrażliwe na nadmierną wilgoć. Dobrane odpowiednio barwami, zdobią balkony przez całe lato, aż do jesieni.

Najkorzystniej rozwijają się w skrzynkach górnych – delikatne kwiaty są mniej narażone na polanie wodą w czasie podlewania. Ze względu na długie, zwisające pędy nadają się szczególnie do sadzenia w wiszących pojemnikach ceramicznych, koszykach. Korzystnie prezentują się zestawy np. czerwonych pelargonii z białymi petuniami. Petunie rozmnaża się z nasion, jednak trudności w uzyskaniu flancy w warunkach domowych zmuszają do nabywania ich w zakładach ogrodniczych lub w sklepach specjalistycznych. Petunie sadzi się na balkonach po 15 maja, w odstępach 20-25 cm.

Do roślin uprawianych z rozsady należą też cynie karłowe, wyrastające do wysokości 20 cm, o dość sztywnych łodygach i dużych kwiatach-żółtych, pomarańczowych, karminowych, lila, różowych. Kwitną od czerwca do października. Najlepiej sadzić je – z bryłką ziemi – w odstępach 10-15 cm (po 15 maja). Ich pastelowe kwiaty, tworząc barwne pasy w skrzynkach, wywołują efekt mini–kwietników.

Inną rośliną o pastelowej barwie kwiatów jest żeniszek karłowy. Flance tej rośliny można bez trudu zakupić w sklepach ogrodniczych. Zależnie od odmiany, kwiaty mają barwę lila, niebieskolila, karminową, lazurową. Żeniszek karłowy wyrasta do wysokości 25 cm, rozkrze-wiając się od dołu, a grupy kwiatów tworzą piękne, barwne plamy. Rośliny sadzi się w odstępach co 10-12 cm. Okres kwitnienia rozpoczęty w czerwcu trwa przez całe lato.

Jeszcze większą żywotność mają karłowe aksamitki. Okres kwitnienia, rozpoczęty na początku lata-trwa do pierwszych mrozów. Aksamitki mają intensywne, mocne kolory żółte, pomarańczowe. Wyrastają do 25 cm, kwitną bardzo obficie, są wytrzymałe na zmiany atmosferyczne, łatwe w przesadzaniu. Liście o odcieniu fioletowym, gęsto rozmieszczone na łodygach, tworzą dobre tło dla rozwiniętych kwiatów. Aksamitki należy sadzić w odstępach 10-15 cm.

Interesującą rośliną jest stroiczka. Jej piękne, ciemno-szafirowe kwiaty stanowią piękną ozdobę balkonu. Sadzić stroiczkę należy po 15 maja, dość gęsto (8-10 cm), w kępach po 3-5 sztuk. Wyrasta niezbyt wysoko – 10 do 12 cm. Nadaje się do umieszczenia w jednej skrzynce z innymi roślinami.

Inna odmiana-stroiczka zwisająca-z racji swoich dłuższych pędów szczególnie nadaje się do pojemników zawieszonych na ścianach loggii lub na kratkach mocowanych do balustrady balkonu.

Bardzo efektowną rośliną jest szałwia błyszcząca. Jej ognistoczerwone kwiaty oraz wysokość dochodząca do 30-40 cm, pozwalają na stworzenie mocnego w barwie pasa w skrzynkach zamocowanych w dolnej części balustrady balkonu. Szałwia, posadzona w odstępach 20-25 cm, w drugiej połowie maja, kwitnie od czerwca do jesiennych przymrozków. Piękna ta roślina, o intensywnie czerwonych kwiatach w kształcie wydłużonych pęków, pod koniec lata zaczyna tracić liście, staje się mniej dekoracyjna, odkrywając bezlistne, sztywne łodygi. Aby je przysłonić, można posadzić szałwię z innymi, niższymi roślinami.