Wysiew ręczny nasion na trawnik

Przykrycia nasion dokonuje się najczęściej przez płytkie przemieszanie powierzchniowej warstwy gleby na głębokość 3-5 cm. Używa się do tego celu grabi, wałka okolcowanego lub podobnie działającego narzędzia. Po przemieszaniu obsianą powierzchnię powinno się uwałować lekkim wałkiem. Czynność mieszania i wałowania można połączyć, jeżeli użyje się podwójnego walca z kolczatką. Kolczatka tego urządzenia ma regulowaną wysokość pracy.

Wadą opisanego sposobu przykrywania nasion jest rozmieszczanie ich na głębokości od 0 do 3-5 cm, zależnie od zanurzenia narzędzi mieszających. Najgorsze rozmieszczenie nasion występuje na glebie nie wyrównanej przed siewem i głęboko przemieszanej po jego ukończeniu. Przykrywanie nasion przez przemieszanie jest przyczyną gorszej jakości trawników i pociąga za sobą straty nasion do 40%.

Znacznie lepszym sposobem przykrywania nasion jest rozścielenie na obsianej powierzchni około 1-centymetrowej warstwy materiału sprzyjającego utrzymaniu warunków potrzebnych do skiełkowania nasion, czyli przede wszystkim równomiernej wilgotności. Jeżeli nasiona były wysiane na wyrównaną powierzchnię, po takim zabiegu znajdą się na jednakowej głębokości. Materiałem najbardziej odpowiednim do przykrywania nasion jest ziemia ogrodowa z dodatkiem około 50% torfu. Sam torf, nawet przekompostowany, nie jest dobry z tego względu, że po przesuszeniu jest łatwo zdmuchiwany przez wiatr. Jeżeli nie ma możliwości przygotowania takiej mieszaniny, można użyć miejscowej ziemi, konieczne jest jednak zwrócenie uwagi, czy nie jest ona zanieczyszczona nasionami chwastów. Jeśli tak jest, lepiej nie używać warstwy powierzchniowej, lecz brać ziemię z głębokości 5-10 cm. Do przykrywania nie nadają się ziemie gliniaste, ponieważ mogą ulegać zaskorupieniu i utrudniać wydostanie się pędu młodej rośliny na powierzchnię. Należy również unikać używania ziemi kompostowej, która jest zwykle składnicą nasion wielu chwastów. Do ziemi używanej do przykrywania nasion można dodawać nawozów i środków chwastobójczych lub grzybobójczych.

Dzięki przykrywaniu nasion przez rozkładanie warstwy ziemi uzyskuje się w wyniku równomiernego i szybszego wschodzenia trawniki znacznie lepszej jakości. Stosując ten sposób przykrywania unika się także strat nasion.

Rozkładanie warstwy ziemi na obsianej powierzchni może sprawiać pewne trudności. Najwygodniej jest użyć do tego celu specjalnych maszyn lub odpowiednio przystosowanych siewników do nawozów. Ziemia powinna być przesiana, żeby zapewnić równomierność wysiewu i nie narażać urządzenia wysiewającego na uszkodzenia kamieniami itp. Jeżeli jednorazowy wysiew nie daje warstwy wymaganej grubości, należy go powtórzyć w kierunku poprzecznym.

Ręczne rozrzucanie ziemi można stosować tylko na niewielkich powierzchniach, gdyż jest kosztowne i nie zapewnia równomiernej grubości warstwy. Grubość tę można kontrolować przez rozkładanie w niewielkich odległościach prętów lub listew, których grubość odpowiada wymaganej grubości przykrycia, i wyrównywanie powierzchni listwą poprzeczną.