ZAGOSPODAROWANIE BALKONU, LOGGII, TARASU

Do uprawy roślin kwiatowych i pnących można-oprócz skrzynek – polecić różnej wielkości misy ceramiczne, ustawione na płycie balkonowej i służące do kompozycji mini-ogródków. Różnej średnicy i głębokości pojemniki ceramiczne, rozmieszczone na odpowiednio wykonanych podporach lub stojakach metalowych, są ciekawym przykładem wielopoziomowego komponowania dekoracji kwiatowej, łączenia roślin zwisających albo pnących z grupami barwnie kwitnących roślin niskich. Rośliny pnące najlepiej „puścić” po kratkach lub drabinkach, albo zastosować inne podpory z odpowiednio dobranych w przekroju i długości listew. Zamiast listew stolarskich można zastosować proste, okorowane żerdzie i gałęzie. W jednym i drugim przypadku drewno trzeba zabezpieczyć przed zawilgoceniem przez pomalowanie farbą lub lakierem bezbarwnym.

Skrzynki drewniane, półeczki, kratki i drabinki można wykonać we własnym zakresie przy użyciu prostych narzędzi, jak piłka, młotek, nabywając uprzednio w punkcie usługowym odpowiednie deski i ramiaki, które – przycięte według zaplanowanych wymiarów – dają się łatwo złożyć i połączyć przy użyciu gwoździ; przed zamontowaniem lub zawieszeniem należy je odpowiednio pomalować.

Inne rozwiązanie kratek, drabinek, pergoli, trejarzy -może być zrealizowane przy użyciu żerdzi, prostych gałęzi zakupionych w jednostce leśnej lub łatwych do zdobycia przy okazji jesiennych i wiosennych przycinań gałęzi.

Elementem trudniejszym do wykonania we własnym zakresie jest przysłona przeciwsłoneczna na balkonie, w formie markizy z tkaniny lub daszku ze szkła zbrojonego lub tworzywa sztucznego.

Markiza jest elementem sezonowym (letnim) i składanym; wykonanie jej wymaga pomocy odpowiedniego fachowca. Ale zręczny majsterkowicz potrafi i ten problem rozwiązać w sposób prosty, leżący w zakresie jego możliwości materiałowo-konstrukcyjnych. Kilka haczyków wkręconych w ramę nad skrzydłami okiennymi, 2 żerdki pionowo zamocowane w narożnikach balkonu, naciągnięta między nimi linka – to konstrukcja, na której można zamocować odpowiednio uszyty prostokąt tkaniny. Oprócz przysłon z tkaniny, można wykonać stałe daszki ułożone na konsolach osadzonych w ścianie lub na pionowych podporach umocowanych do balustrady balkonu. Jako materiał pokryciowy daszków można wykorzystać deski kładzione na zakładkę, gont, płyty z tworzywa sztucznego, szkło zbrojone, napiętą impregnowaną tkaninę albo folię.

Przedstawione sugestie urządzania balkonu lub loggii są pewnym wskazaniem kierunku poszukiwania rozwiązań możliwych do wykonania systemem domowym. Większa powierzchnia tarasu, jego otwartość i bliski kontakt z bogatym często terenem zielonym, pozwala na szersze rozwiązania, niż w przypadku balkonu lub loggii. Możliwości tworzenia większych zadaszeń oraz przesłon, przy użyciu szerokiej gamy materiałowej, rozrastających się zielonych altan, organizuje przestrzeń, wydzielając większe, ażurowe wnętrza. Często taras sąsiaduje z oczkiem ujęcia wody, w którym rosną różne rośliny wodne.

Doskonałym elementem architektury tarasów są pojemniki na rośliny ozdobne. Mogą być one przeróżne, prawie w 100 procentach do wykonania przez majsterkowicza. Na pojemniki nadaje się choćby obcięta beczka, niesprawna taczka, garnek o oryginalnym kształcie, odcinek dużego pnia, naczynia ceramiczne, pustaki stropowe, dreny, cebrzyki, balie, rury kamionkowe, a nawet stara wanna.

Szczególnie ciekawe wydaje się rozwiązanie kilkupoziomowe, gdzie tego samego rodzaju pojemniki, osadzone na różnej głębokości, pozwalają uzyskać efekt rośnięcia roślin na kilku wysokościach.

Bardzo ważnym warunkiem pełnego wykorzystania balkonu, loggii i tarasu jest wyposażenie tych przestrzeni w odpowiednie sprzęty tworzące kąciki wypoczynkowe. Modny staje się np. grill, jako wyposażenie otwartego zespołu jadalnego.

Wielkość balkonu i loggii bywa różna. Innego zagospodarowania wymaga mały balkonik kwadratowy, podobny do jaskółczego gniazda, innego – typowy balkon z ażurową balustradą, innego – balkon z balustradą pełną i gotową, betonową skrzynią na kwiaty, a zupełnie odmiennego – balkon narożnikowy, wtopiony w ryzalit budynku.

Większą powierzchnię można zabudować mebelkami ogrodowymi, a jeśli ich komplet okaże się za duży, można wykonać wiszące na balustradzie małe stoliki-półki i ławy oraz stoliko-barki, które mogą być podstawą dla przeciwsłonecznego parasola. Zapatrzeni w „nowoczesne” zestawy meblowe, często wyrzucamy na śmietnik stare, z doskonałego materiału wykonane krzesła, fotele, stoliki. A nierzadko wystarczy trochę prostej zaradności, ekonomicznego myślenia, twórczej wyobraźni, aby stosując drobne zabiegi – przystosować do potrzeb balkonu, loggii albo tarasu gięty mebelek po dziadku. Zestawienie „staroci” z prostotą kształtu nowych mebli tworzy doskonały zespół, wzbogacając „kąciki” i nie zubożając kieszeni użytkownika.